کیف پول رمزارز چیست؟

در این مقاله با کیف پول رمزارز یا به‌ عبارتی Cryptocurrency Wallet یا همان والت و یا کیف پول ارز دیجیتال آشنا می شویم. که یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است برای فعالیت در حوزه‌ی رمزارزها باید به آن توجه داشت. در این مقاله معیارهای مهم انتخاب بهترین کیف ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم.

ارزهای دیجیتال یا به‌ بیانی دیگر، رمزارزها این روزها به یکی از موضوعات داغی بدل شده است. که همه‌ی ما روزانه حداقل یک‌بار در معرض اخبارش قرار می‌دهد. فراگیری فناوری بلاک چین تا جایی پیش‌ رفته است. که همین چندی پیش شرکت فضایی اسپیس ایکس مبادرت به ارسال یک نود اتریوم به ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.

فناوری همان‌طور که پیشرفت می‌کند و کارهای روزمره ما را تسهیل می‌کند مسبب ایجاد و تزریق مفاهیم جدید است. فناوری بلاک چین نیز از این قاعده مستثنا نیست و توانسته است در دهه گذشته تبیین بیشترین مفاهیم جدید را به‌ خود اختصاص بدهد. یکی از این مفاهیم جدید والت‌های رمزارز یا به‌ عبارتی کیف پول است. که از مهم‌ترین ابزار لازم برای حضور در دنیای رمزارزها به‌شمار می‌رود.

این‌ پرسش‌ها موضوعاتی هستند که در ادامه این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • اما کیف پول رمزارز چیست و چه کاربردهایی دارد؟
  • بهترین کیف پول ارز یا انواع والت‌های ارز دیجیتال چیست. و چگونه طبقه‌بندی می‌شوند؟
  • بهترین والت‌های رمزارز چه ویژگی‌هایی دارند؟

 تا بتوانید در پایان مقاله با توجه به نیاز خود بهترین والت ارز دیجیتال برای ذخیره بیت کوین، اتریوم یا هر رمزارز دیگری را انتخاب کنید و

در زمینه ارزهای دیجیتال بعد از کسب درآمد به مرحله ذخیره‌سازی ارزهای به‌دست‌آمده می‌رسیم جایی که می توانیم از شناختمون از بهترین کیف پول ارز یا والت رمزارز یا همان کیف پول ارز دیجیتال است. ذخیره کنیم.

عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

  • کیف پول ارز دیجیتال چیست؟
  • اجزای اصلی کیف پول ارز دیجیتال
  • انواع کیف پول ارز دیجیتال
  • بهترین کیف پول ارز دیجیتال سال ۲۰۲۱

کیف پول رمزارز چیست؟

به‌طور خلاصه:

می‌توان گفت کیف پول یا به‌ عبارتی Cryptocurrency Wallet نوعی کیف پول است. که ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتالی مختلف را تسهیل می‌کند. و یکی از ابزار ضروری برای استفاده از ارزهای دیجیتال داشتن کیف پول رمزارز است. کیف پول را می‌توان با توجه به ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. از جمله بر اساس رویکردهای امنیتی یا پشتیبانی از ارزهای دیجیتال خاص و بسیاری قابلیت جزئی دیگر که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای مثال:

کیف پول بیت کوین نوعی والت رمزارز است. که فقط از بیت کوین پشتیبانی می‌کند. اما در مقابل کیف پول رمزارزی دیگری می‌توان یافت که از چندین نوع ارز دیجیتال پشتیبانی کند.

کیف پول ارز دیجیتال هم می تواند یک دستگاه. یا وسیله فیزیکی مانند هارد باشد. و به برنامه یا سرویسی می‌گویند که اطلاعات مربوط به کلیدهای عمومی و کلیدهای خصوصی برای تکمیل تراکنش‌های رمزارز را در خود ذخیره می‌کند. علاوه‌ بر عملکرد پایه‌ای ذخیره‌ی کلیدها، یک کیف پول ارز دیجیتال قابلیت رمزگذاری (Encrypting) و امضای دیجیتالی (Signing) داده‌ها را نیز در خود دارد.

اجزای اصلی کیف پول

کیف پول رمزارز متشکل از فناوری‌های خاص امنیتی و ارتباطی است. تا بدین ترتیب با کمک آن‌ها بتواند بهترین نوع سرویس‌دهی را ارائه کند. به‌ عبارتی می‌توان کیف پول ارز دیجیتال را فناوری دانست. اطلاعات مرتبط با کلید خصوصی و عمومی را به‌ همراه عبارت بازیابی Seed Phrase در خود ذخیره می‌کند تا تراکنش‌های رمزارزها را ممکن سازد.

کلید خصوصی و عمومی (Private and Public Keys)

یکی از اجزای حیاتی کیف پول کلید خصوصی و عمومی آن است. در علوم کامپیوتر، این کلیدها روشی برای اعتبارسنجی سندیت بسته‌هایی دریافتی است. از رمزنگاری نامتقارن در ایمن کردن آن‌ها استفاده شده است. پیشینه استفاده از این روش به ارسال و دریافت پیام در بستر اینترنت برمی‌گردد. از یک‌سو، ارزهای دیجیتال و از سویی‌ دیگر، کیف پول رمزارز با به‌کارگیری از این فناوری برای رمزنگاری و رمزگشایی تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. و بدون وجود آن‌ها دنیای ارزهای دیجیتال همچنان در سرزمین رؤیا و ایده سرگردان بود.

نقطه قوت در رمزنگاری کلید عمومی (Public Key) و کلید خصوصی

استفاده از تابع‌های دریچه (Trapdoor Functions) است:

این تابع‌ها در ریاضیات به تابع‌هایی گفته می‌شود که فقط از یک طرف قابل حل‌ شدن هستند. و تجزیه‌ی آن‌ها به‌صورت معکوس امری غیر ممکن است. مگر آنکه به ابررایانه‌ها دسترسی داشته باشید و گذشته‌ از‌ آن، هزاران سال زمان نیز در اختیارتان باشد.

کلید عمومی در کیف پول برای اشتراک‌گذاری با سایر افراد و دریافت ارز دیجیتال تولید و رمزنگاری می‌شود. رمزنگاری کلید عمومی با رمزنگاری کلید خصوصی جفت می‌شود. با وجود اینکه هرکسی امکان ارسال تراکنش به کلید عمومی را دارد. اما برای دسترسی به تراکنش‌ها و اثبات مالکیت ارزهای دیجیتال درون کیف پول لازم است که کلید خصوصی را در اختیار داشته باشید. به‌ عبارتی دیگر، کلید عمومی معمولا همان آدرس کیف پول است که با آن می‌توان تراکنش‌ها را دریافت کرد.

باید هشدار داد که ممکن است افراد سودجو و مهاجمان با کمک آدرس والت رمزارز و ارزیابی حساب ارزهای دیجیتال قربانی، حملات دیگر را برنامه‌ریزی کنند.

کلید خصوصی کیف پول رمزارز (Private Key)

در دسته‌ی اطلاعات فوق‌ محرمانه قرار می‌گیرد. و در همین ابتدا هشدار می‌دهیم که به‌هیچ‌ وجه آن را با کسی به‌ اشتراک نگذارید.کلید عمومی آدرس عمومی کیف پول رمزارز برای دریافت تراکنش است و کلید خصوصی رمز ورود به کیف پول رمزارز و کنترل دارایی‌.

همان‌طور که گفته شد، کلید خصوصی از دل کلید عمومی بیرون می‌آید؛ اما با توجه به استفاده از تابع دریچه، معکوس کردن این فرایند غیر ممکن است.

عبارت بازیابی کیف پول رمزارز (Seed Phrase)

عبارت بازیابی کیف پول ارز دیجیتال که از آن با نام‌های:

  • Seed Phrase
  • Seed Recovery Phrase
  •  Backup Seed Phrase

کلماتی است که تمام اطلاعات ضروری برای بازیابی حساب کیف پول رمزارز را در خود ذخیره می‌کند. بعد از ثبت‌نام و ایجاد حساب رمزارز، به‌صورت خودکار تولید می‌کنند. و به کاربر یادآور می‌شوند تا این کلمات را مطابق ترتیب نمایش روی کاغذی بنویسند. و آن را درجایی امن نگه‌داری کنند.

فقط کافی است تا اپلیکیشن کیف پول را روی دستگاه دیگری نصب کنید و با کمک عبارت بازیابی Seed Phrase حساب رمزارز خود را بازیابی کنید. دقت داشته باشید که عبارت بازیابی Seed Phrase فقط برای حساب‌ها در بستر بلاک چین کاربرد دارد.

عبارت بازیابی، Seed، تنها راه دسترسی به کیف پول در زمان فراموش‌ کردن رمز عبور است.

پرکاربردترین استاندارد در تولید عبارت بازیابی Seed Phrase استاندارد BIP39 است. البته در بعضی موارد، کیف پول مانند Electrum Wallet، از استاندارد اختصاصی خود بهره می‌برد.

انواع کیف پول رمزارز

بهترین کیف پول ارز-کیف پول ارز دیجیتال / Crypto Wallet

کیف پول را می‌توان با توجه به معیارهای متفاوت در دسته‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد. اما به‌طورکلی دو نوع کیف پول داریم که عبارت‌اند از:

کیف پول رمزارز سرد (Cold Wallet)

کیف پول سرد یا Cold Wallet. که آن را به نام Cold Storage میشناسند. به کیف‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت آفلاین کار می‌کنند. به‌ عبارتی دیگر، اطلاعات حساب دیجیتالی روی دستگاهی ذخیره می‌شود که اتصالی به اینترنت ندارد. درنتیجه، در برابر بسیاری از آسیب‌پذیری‌های سایبری مقاوم خواهد بود. ابتدایی‌ترین کیف پول سرد، Paper Wallet یا همان کیف پول کاغذی است. و نوع پیشرفته‌تر آن کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال (Hardware Wallet) است.

کیف پول رمزارز کاغذی :

نوعی والت رمزارز که به‌عنوان روشی منسوخ و ناامن شناخته می‌شود. این روش در سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ میلادی محبوبیت داشت. در این نوع کیف پول، کلید خصوصی و کلید عمومی روی یک کاغذ چاپ خواهد شد. این روش ذخیره‌سازی و نگه‌داری از رمزارز معایب بسیار زیادی دارد. و به‌ همین دلیل امروزه محبوبیت خود را از دست داده است. اما همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

کیف پول رمزارز سخت‌افزاری ارز دیجیتال :

کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال با فاصله زیاد از دو نوع دیگر، ایمن‌ترین و نفوذناپذیرترین نوع کیف پول است. زیرا کلید خصوصی برای دسترسی به حساب رمزارزی روی یک دستگاه فیزیکی ذخیره می‌شود. که دسترسی به اینترنت ندارد. وقتی کاربر بخواهد تراکنشی انجام شود فقط باید والت سخت‌افزاری خود را به درگاه USB متصل کند. تا تراکنش بدون نمایش کلید خصوصی امضا شود. کیف پول سخت‌افزاری ارز دیجیتال عملا در برابر حملات ویروسی مقاوم است. و تاکنون گزارش سرقت‌های موفق قابل‌توجه نبوده است. قیمت این دستگاه‌ها اغلب بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار است و از بهترین تولیدکنندگان این نوع از کیف‌های می‌توان به لجر (Ledger)، ترزور (Trezor) و کول والت (CoolWallet) اشاره کرد.

کیف پول رمزارز گرم (Hot Wallet)

کیف پول گرم یا Hot Wallet به آن دسته از کیف‌های دیجیتالی گفته می‌شود به اینترنت متصل هستند .و به‌صورت آنلاین کار می‌کنند. تفاوت کیف پول سرد با کیف پول گرم در همین وضعیت اتصال به اینترنت خلاصه می‌شود. با وجود سرعت بیشتر دسترسی به حساب و انجام تراکنش در والت‌های گرم، همین نقطه قوت می‌تواند به‌ دلیل قرارگیری در معرض حملات سایبری به نقطه‎‌ضعف بدل شود. کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال را می‌توان تنها زیرمجموعه کیف پول‌های گرم ارز دیجیتال دانست.

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال:

کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال یا به‌ عبارتی Software Wallet به والت‌هایی گفته می‌شود. که اطلاعات کلیدهای خصوصی و را در فایل‌های محلی ذخیره می‌کند. و برای بازیابی حساب نیز Seed Phrase اختصاصی تولید کرده است. این دسته کیف پول‌های را می‌توان با نصب نرم‌افزار مربوطه روی کامپیوتر، گوشی هوشمند یا حتی استفاده از اپلیکیشن تحت وب، مورد استفاده قرار داد. بزرگ‌ترین مزیت این نوع والت‌ها در سرعت بالای نقل‌وانتقال و دسترسی آسان است. اما مهاجم می‌تواند با نفوذ به دستگاهی که اپلیکیشن روی آن نصب است، به دارایی‌های دیجیتال شما نیز دسترسی پیدا کند. کیف پول نرم‌افزاری ارز دیجیتال به‌خودی خود دارای سه زیرمجموعه است که شامل نرم‌افزارهای دسکتاپ، موبایل و نرم‌افزارهای آنلاین می‌شود.

کیف پول رمزارز دسکتاپ:

والت دسکتاپ (Desktop Wallet) به نرم‌افزارهای قابل نصب روی کامپیوتر گفته می‌شود. که رمزارزها را روی کامپیوتر ذخیره می‌کنند. بنابراین، اطلاعات آن فقط در دسترس کاربر والت است و کلیدهای خصوصی حسابش روی سیستم ذخیره شده‌اند.

کیف پول رمزارزموبایل:       

والت رمزارزی که در قالب اپلیکیشن مناسب نصب روی گوشی هوشمند طراحی می‌شوند. و رابط کاربری به‌شدت آسانی دارند. نکته‌ی حائز اهمیت درباره نصب کیف پول ارز دیجیتال روی گوشی موبایل این است. آسیب‌پذیری اغلب گوشی‌ها در برابر بدافزارها بسیار زیاد است. همچنین احتمال گم‌ کردن گوشی یا دزدیده‌ شدن آن از جمله معایب استفاده از کیف پول ارز دیجیتال موبایلی به‌حساب می‌آید. زیرا کلید خصوصی والت رمزارز روی گوشی ذخیره می‌شود.

کیف پول رمزارز تحت وب:

والت رمزارز تحت وب یا به‌ عبارتی کیف پول آنلاین (Online Wallet) به‌ دسته‌ای از کیف‌های رمزارز گفته می‌شود. که نیاز به نصب هیچ برنامه و اپلیکیشنی ندارد. از طریق مرورگر و اتصال اینترنت می‌توان به حساب رمزارز دسترسی داشت. مزیت این نوع کیف پول دسترسی به حساب از طریق دستگاه‌های مختلف در هرکجایی است. اما ازآنجایی که کلید خصوصی والت توسط مالکان وب‌سایت ذخیره می‌شود و به‌صورت محلی در دستگاه ذخیره نمی‌شود. و از نظر امنیتی توصیه نمی‌شوند.

بیشتر بدانیم : کیف پول یا Assets

انتخاب بهترین کیف پول رمزارز

بهترین کیف پول ارز-کاربرد کیف پول ارز دیجیتال / Crypto wallet Usage

برای انتخاب بهترین کیف پول چندین معیار اساسی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را در نظر داشته باشید و با توجه به مقدار اهمیت هرکدام اولویت‌بندی خود را انجام بدهید.

کاربرد کیف پول رمزارز

اساسی‌ترین جنبه‌ای که برای انتخاب بهترین کیف پول می‌توان از آن یاد کرد. کاربرد کیف پول و چگونگی به‌کارگیری ارزهای دیجیتال توسط کاربر است. بنابراین، اگر قصد دارید که مقداری ارز دیجیتال خریداری و هولد کنید. تا در چندین سال آینده سراغشان بروید. مطمئنا خرید کیف پول سخت‌افزاری بهترین گزینه خواهد بود؛ زیرا امنیت و ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

قابلیت‌های ویژه کیف پول 

برخی ویژگی‌ها در کیف‌ها به‌ چشم می‌خورند که جزء امکانات جانبی به‌حساب می‌آیند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApps)، دسترسی به DEX و امکان استیکینگ و تبدیل رمزارزها اشاره کرد. که در همه‌ی کیف پول‌های ارز دیجیتالی موجود نیستند.

بسیاری بر این باورند که آینده‌ی بلاک چین متعلق به اپلیکیشن‌های غیر متمرکز است. و در قدم بعدی بلاک چین، بعد از انقلاب در سازوکارهای اقتصادی و مالی به سمت خدمات مختلف خواهد رفت. اپلیکیشن غیر متمرکز به‌طور خلاصه به برنامه‌ای گفته می‌شود که روی بستر بلاک چین اجرا می‌شود. و مانند شبکه بلاک چین، تحت کنترل یک شخص قرار ندارد.

برای مثال :

برنامه توییتر روی کامپیوتر متعلق به سازمان اجرا می‌شود و کاملا تحت کنترل سازمان و تیم توسعه‌دهنده است. شاید میلیون‌ها کاربر در یک طرف برنامه اصلی فعال باشند. اما بک‌اند اپلیکیشن توسط یک سازمان کنترل می‌شود. در مقابل، برای مثال شبکه‌ی بیت‌ تورنت یک شبکه‌ی متشکل از سیستم‌های مختلف است که به‌عنوان شبکه P2P شناخته می‌شوند و تمام فرایند‌های اشتراک، ارسال و دریافت فایل به‌وسیله‌ی اعضا انجام می‌شود. حال فرض کنید که استفاده از چنین اپلیکیشن‌هایی از طریق کیف پول ارز دیجیتال فراهم شود.

دسترسی به صرافی‌های رمزارز غیر متمرکز

(DEX) نیز از دیگر قابلیت‌های ویژه است که می‌توان در انتخاب بهترین کیف پول ارز دیجیتال آن را مدنظر قرار داد. یکی از مشکلات مهم صرافی‌های متمرکز تسلط و اشراف آن‌ها روی دارایی‌های کاربران است. صرافی‌های غیر متمرکز اما با این هدف طراحی شدند. که جلوی دسترسی و تسلط صرافی به دارایی‌های افراد گرفته شود. و درنتیجه امکان افزایش اطمینان خاطر برای کاربران شود.

دیگر ویژگی کاربردی یک کیف پول رمزارز خوب

می‌توان امکان استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) باشد. فرایند استیکینگ می‌تواند به‌عنوان یکی از روش‌های کسب درآمد از دنیای ارز دیجیتال شناخته شود. البته ممکن است این فرایند مستقیما سبب کسب درآمد مالی نشود. برای کاربر امکان استفاده از خدمات خاصی را فراهم کند. مانند سازوکار بانک‌های سنتی که در آن صاحب حساب مبلغی از پول را در اختیار بانک قرار می‌دهد.

به اینگونه دسترسی خود به آن مبلغ را محدود می‌کند. به‌ ازای آن و به‌صورت دوره‌ای سود دریافت کند. در استیکینگ ارز دیجیتال نیز چنین سودی برای صاحب کیف پول منظور می‌شود. همچنین، کاربر می‌تواند با قفل‌کردن بخشی از رمزارزهای خاص در کیف پول ارز دیجیتال به خدمات اپلیکیشن غیر متمرکز دسترسی پیدا کند. برای مثال می‌توان از کیف پول ارز دیجیتال تراست والت، مای اتریوم ولت (MyEthereumWallet) و متامسک (MetaMask) نام برد که دسترسی به این قابلیت‌ها را برای اعضای خود فراهم کردند.

تأیید دو مرحله‌ای

قابلیت تأیید دو مرحله‌ای یا به‌ عبارتی ۲AF یکی از برترین نوآوری‌های امنیتی در چند سال اخیر قلمداد می‌شود که امروزه در اغلب پلتفرم‌ها مورد استفاده است. این قابلیت به کاربر امکان می‌دهد بعد از ورود به حساب کیف پول، هویت خود را از طریق راه‌های ارتباطی از پیش تعیین‌شده احراز کند. بدین‌ ترتیب، اگر کسی رمز عبور حساب را داشته باشد یا به‌واسطه‌ی هک به آن دسترسی پیدا کند، برای ورود به‌حساب باید مجددا احراز هویت شود. بیشتر کیف پول‌های رمزارز و صرافی‌ها یک کد تأیید به گوشی موبایل ارسال می‌کنند تا فرایند احراز هویت با اطمینان انجام شود.

قابلیت چند امضایی

کیف پول را با پشتیبانی از قابلیت چند امضایی (Multi-Signature) مناسب افرادی است که قصد دارند به‌صورت شریکی از یک حساب رمزارز استفاده کنند. گروهی از شرکای تجاری می‌توانند با داشتن چنین کیف پول رمزارزی مطمئن باشند که دسترسی به موجودی حساب بدون اطلاع آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

قابلیت چند ارزی

بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه رمزارز چند رمزارز متفاوت دارند و درنتیجه داشتن یک کیف پول برای چند رمزارز مختلف پرکاربردتر و بهینه‌تر از استفاده از کیف پول ارز دیجیتال اختصاصی برای هر رمزارز است. به‌خصوص این موضوع برای کسانی‌ که به‌صورت مداوم با رمزارزهای خود کار می‌کنند و مبادلات زیادی در حوزه رمزارز دارند، حائز اهمیت است.

پشتیبانی از چند رمزارز مقوله‌ی جدایی از امکان تبدیل رمزارزهای به یکدیگر است و این امکان می‌تواند به‌عنوان یک مزیت رقابتی بین چند کیف پول ارز دیجیتال قلمداد شود.

اسکن کد QR

پشتیبانی از تولید یا اسکن کد QR یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که در زمان استفاده زیاد از کیف پول اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. به‌خصوص این ویژگی یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها در کیف پول ارز دیجیتال برای موبایل به‌شمار می‌رود.

بکاپ‌گیری

امکان بکاپ‌گیری از اطلاعات کیف پول ارز دیجیتال بسیار اهمیت دارد؛ زیرا هرلحظه ممکن است دستگاه‌هایی مثل گوشی، لپ‌تاپ یا کامپیوتر رومیزی آسیب ببینند؛ بنابراین، داشتن بکاپ به کاربر کمک می‌کند در صورت بروز حادثه برای دستگاه، بدون نگرانی دارایی‌های دیجیتالی خود را بازیابی کند.

مقایسه کیف پول رمزارز با صرافی ارز دیجیتال

مهم‌ترین تفاوت کیف پول رمزارز با صرافی در کاربرد آن‌ها است :

کیف پول رمزارز با هدف ذخیره‌سازی و حفظ رمزارزها در محلی امن طراحی شده است. درحالی‌که صرافی ارز دیجیتال (Crypto Exchange) پلتفرمی است که در آن سرمایه‌گذاران حوزه بلاک چین فعالیت می‌کنند و انجام معاملات رمزارزی را تسهیل می‌کند. کاربر در صرافی ارز دیجیتال می‌تواند رمزارزهای مختلف را خریدوفروش کند، پول فیات خود را تبدیل به ارز دیجیتال کند، به کیف پول رمزارز تراکنش ارسال کند.

دیگر تفاوت بین کیف پول و صرافی :

در چگونگی تسلط بر دارایی‌های دیجیتالی است. با وجود اینکه می‌توان در هردوی آن‌ها رمزارز ذخیره کرد. اما مقدار کنترل دارایی‌ها در این دو پلتفرم کاملا متفاوت است. مالک کیف پول ارز دیجیتال کنترل کامل روی استفاده و انتقال دارایی‌های خود دارد و می‌تواند به‌تنهایی تصمیم بگیرد که چه زمانی و چه جایی رمزارزها را انتقال بدهد. علاوه‌ بر این، نگه‌داری از تمام رمزهای عبور ضروری و کلیدهای خصوصی بر عهده‌ی خود مالک والت رمزارز است. در مقابل اما وقتی دارایی‌های دیجیتال روی حساب صرافی یا به‌ عبارتی دیگر در والت صرافی (Exchange Wallet) قرار دارند، مدیریت بخشی از کارها برعهده پلتفرم ارائه‌کننده صرافی قرار می‌گیرد و دارایی کاربر به‌صورت امانی (Custody) به آن‌ها سپرده می‌شود.

برای درک بهتر این بخش از تفاوت بین کیف پول رمزارز و صرافی :

بد نیست نیم‌نگاهی به مکانیزم پول نقد داشته باشیم. وقتی پول نقد در جیب فردی باشد کنترل تمام و کمال پول را در اختیار دارد. اما زمانی‌ که همان پول را در حساب بانکی ذخیره کند، مقداری از کنترل دارایی نیز به بانک محول می‌شود. فرد نمی‌تواند در لحظه هر مبلغی را برداشت کند. در هر صورت به‌ یاد داشته باشید که استفاده از کیف پول ارز دیجیتال امن‌تر از صرافی‌ها است.

مسئله‌ی ناامنی صرافی‌ها بخش بزرگی از اخبار بد دنیای رمزارزها را به خود اختصاص می‌دهد. کنترل دارایی‌ها کاملا به‌ دست مالکان صرافی است و هیچ تضمین جدی وجود ندارد که مالکان صرافی ناگهان صرافی را تعطیل کنند.

نکته‌ی مهم دیگری که باید به آن توجه داشت موضوع تحریم‌های مالی و اقتصادی است. بنابراین، استفاده از والت صرافی ارز دیجیتال می‌تواند برای کاربران ایرانی احتمال بلوکه‌ شدن دارایی را در پی داشته باشد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
cointelegraphcryptimi.comcryptocurrencyfactsptpwalle

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا