WETH چیست؟ و تفاوت آن با ETH چیست؟

مقدمه

در این مطلب سعی کردیم در مورد ETH و WETH یک آشنایی مختصر برای شما ایجاد کنیم و به مقایسه آنها بپردازیم. همچنین در کنار مقایسه این دو مدل سعی کردیم اطلاعات مناسب و مفیدی از آنها را هم در اختیار شما قرار دهیم. آشنایی با این دو مدل برای افرادی که قصد فعالیت در بازار ارز دیجیتال دارند می تواند جذاب باشد.

فرق ETH و WETH چیست؟

تقریباً در حال حاضر هیچ فعال اقتصادی در دنیا وجود نداردکه ارزهای دیجیتال برای او موضوع ناشناخته‌ای باشد. بازار ارز دیجیتال بر خلاف بسیاری از بازارهای مالی دنیا به دلیل استقلالی که دارد تبدیل به یک بازار جذاب برای کاربران شده است. در این بازار شما با مفاهیم مختلفی روبرو می شوید که اگر به دنبال موفقیت در بازار ارز دیجیتال هستید حتماً باید با آنها آشنایی پیدا کنید.

ETH و WETH دو مفهوم مهم در بازار ارز دیجیتال هستند. و همواره کاربران به دنبال مقایسه آنها و پیدا کردن تفاوت هایشان می باشند. البته ایراد بزرگ کاربران هم در همین است که فکر می کنند باید تفاوت های عجیب و غریبی بین این دو مفهوم پیدا کنند در حالی که اساساً این دو هیچ تفاوتی با هم ندارند.

برای اینکه درک موضوع آسان تر شود دقت کنید که WETH صرفاً یک نسخه بسته بندی شده از ETH است.در مورد ارزهای دیجیتال، توکن های بسته بندی شده مانند این هستند که شما نوشیدنی قدیمی را در یک بطری جدید بریزید. در واقع بسته بندی توکن ها در شرایطی اتفاق می‌افتد که آنها را بخواهید در هر بلاکچینی که بومی آن نیستند مورد استفاده قرار دهید.

به عنوان نمونه اگر بخواهید بیت کوین را در بلاکچین اتریوم مورد معامله قرار دهید باید آن را بسته بندی کنید. از آنجایی که بیشتر بلاک چین ها ساختار سیلو دارند امکان انتقال توکن های بومی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر را نمی‌دهند. ممکن است دارندگان یک ارز دیجیتال خاص این موضوع را دوست نداشته باشند.

همیشه یک سوال بزرگ هم در مورد مفاهیم ETH و WETH مورد بحث واقع می شود و آن هم این است که چرا باید از مدل WETH در بلاکچین اتریوم استفاده شود؟

به نظر شما چه پاسخی می‌توان به این پرسش داد.در ادامه در مورد این مدل ها توضیحات بیشتری خدمت شما بیان خواهیم کرد و سعی می‌کنیم مقایسه بهتری بین آنها داشته باشیم. همراه ما باشید و از نکاتی که خدمت شما بیان می‌کنیم استفاده نمایید.

فرق-ETH-و-WETH-چیست؟

ETH و WETH دقیقاً یکسان هستند؟

در بخش ابتدایی مطلب در مورد این موضوع صحبت کردیم که ETH و WETH اساسا متفاوت نیستند اما آنها دقیقاً یکسان هم نیستند. اولین و بزرگترین تفاوتی که بین این دو مدل وجود دارد در طراحی آن ها است. WETH بر اساس استاندارد توکن ERC-20 طراحی شده است این در حالی است که ETH به این شکل طراحی نشده است. به عبارت بهتر WETH برای این طراحی شد که ETH  نمی‌توانست برای برخی از انواع مختلف برنامه های DeFi مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل است که برای استفاده آسان در چند برنامه غیر متمرکز معمولاً توکن ETH  را بسته بندی می کنند.

به علاوه، کاربران می‌توانند مدل شخصی سازی خودشان از توکن ها را برای برخی برنامه های DeFi  طراحی کنند. پس تفاوت قیمتی بین این دو وجود ندارد. بنابراین اگر شما می‌خواهید ETH را برای برخی از برنامه‌های غیر متمرکز شخصی سازی کنید، برای آسان تر شدن کار می توانید به جای شخصی سازی کردن ETH از WETH استفاده کنید که کار راحت تری هم محسوب می شود. و دردسر کمتری برای شما ایجاد می کند. ضمناً در نظر داشته باشید همانطور که در ابتدا هم گفتیم WETH بر اساس استاندارد توکن ERC-20 طراحی شده است و این استاندارد در بلاکچین اتریوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. و برخی از مهم ترین ویژگی های توکن ها را تعیین می کند.

یکی از مهمترین جنبه های این استاندارد توکن این است که قابل تعویض است یعنی بر اساس این استاندارد شما می توانید همیشه دو توکن با ارزش یکسان را با هم تعویض کنید. در مجموع می توان گفت WETH نسخه پیشرفته ETH است. در ادامه باز هم در مورد این دو مدل نکاتی را خدمت شما بیان خواهیم کرد

چرا نمی توان از ETH برای برنامه های غیر متمرکز در اتریوم استفاده کرد ؟

ETH-برای-برنامه-های-غیر-متمرکز-در-اتریوم

در بخش ابتدایی اگر دقت کرده باشید در مورد این موضوع صحبت کردیم که مدل ETH بر اساس استاندارد توکن ERC-20 ایجاد نشده است و بر اساس استاندارد توکن دیگری خلق شده است. یعنی با قوانین ERC-20 مطابقت ندارد و طبیعتاً استفاده مکرر این دو با هم مشکل ساز است. برای حل این مشکل شما باید به صورت شخص ثالث عمل کنید.

یعنی ETH را در یک قرارداد هوشمند واریز کنید و در ازای آن WETH دریافت نمایید. دقت داشته باشید که مدل ETH به دلیل اینکه یک کوین هست قابل تعویض می باشد. پس بدون هیچ نگرانی از روش شخص ثالث استفاده کرده و ETH را در بلاکچین اتریوم هم مورد استفاده قرار دهید. در پاسخ به سوال مطرح شده هم مجموعاً به نوعی می توان گفت ETH به صورت مستقیم قابل استفاده در این بلاکچین نیست اما آن را به صورت غیر مستقیم می توان در این بلاکچین به کار برد.

توکن های بسته بندی شده یا “رپد توکن” شده چگونه کار می کنند؟

تا اینجا در مورد ETH و WETH و تفاوت های آنها نکاتی را با هم بررسی کرد. اکنون می خواهیم بیشتر با نحوه عملکرد توکن های بسته بندی یا (Wrapped Token) شده آشنا شویم. معمولاً زمانی که قرار است یک نسخه بسته بندی شده از یک توکن ایجاد شود، دارایی اصلی را برای یک متولی مرکزی ارسال می کنند. دارایی اصلی مثلاً می تواند یک قرارداد هوشمند باشد. متولی مرکزی می تواند یک کیف پول چند امضایی، یک  DAO و یا اگر در مورد اتریوم است یک قرارداد هوشمند باشد. فرایند عملکرد توکن های بسته بندی شده به صورت زیر است:

توکن های بسته بندی شده یا رپد توکن

1- در ابتدا با فرض اینکه شما نیاز به استفاده از WETH در اتریوم دارید کافی است کیف پول را با استفاده از یک صرافی غیر متمرکز به ETH وصل کنید.

2- بعد از اینکه کیف پول وصل شد تصمیم بگیرید که قرار است چه میزان ETH را به WETH تبدیل کنید.و توکن ها را مبادله نمایید.

3- در گام بعدی شما به ازای هر تعداد ETH فروخته شده، WETH به دست خواهید آورد. شما می توانید از این آموزش برای هر برنامه کاربردی توزیع شده استفاده کنید.

معمولاً نهادهای متمرکز هنگامی که دارایی اصلی را دریافت می‌کنند آن را سوزانده و نسخه پیچیده شده را روی بلاکچینی قرار می‌دهندکه در آن توکن ایجاد نشده است. البته نگران نباشید. زمانی که کاربران بخواهند دارایی‌های اصلی خودشان را پس بگیرند، توکن های پیچیده شده را به آسانی می توانند بسوزانند و مجدداً دارایی های اصلی خودشان را در شبکه بومی به دست آورند.

ارتباط توکن های بسته بندی  شده  با استیبل کوین ها

وقتی در مورد ETH و WETH صحبت می‌کنیم همیشه در ذهن مخاطب این سوال ایجاد می‌شود که آیا ارتباطی بین توکن های بسته بندی شده و استیبل کوین ها وجود دارد. حتی بعضی از کاربران عقیده دارند توکن های بسته بندی شده همان استیبل کوین ها هستند. اما واقعیت این است که مکانیزم کوین های بسته بندی شده شباهت زیادی به عملکرد استیبل کوین ها دارد ولی آنها یکی نیستند. در توکن های بسته بندی شده مانند استیل کوین ها دارایی های اصلی یا عجیب و غریب سوزانده می شود. اما توکن های بسته بندی شده و استیبل کوین ها به طور کامل مشابه هم نیستند و تفاوت هایی هم دارند.

رپد-توکن-با-استیبل-کوین-ها

مهمترین تفاوتی که بین این دو مفهوم وجود دارد این است که در استیبل کوین ها برای راحتی کار می توان ذخایر ارزی مختلف مثل ارز دیجیتال تتر را به منظور انتشار آنها برای صادرکننده ارسال کرد. اما این کار با توکن های بسته بندی شده امکان پذیر نیست. البته به دلیل ایده های مختلفی که در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. مفاهیم این بازار مالی شباهت های زیادی به هم پیدا می‌کنند و اگر کماکان در ذهن شما استیبل کوین و توکن های دسته بندی شده مشابه هستند زیاد روی آن حساسیت نداشته باشید.

آیا به توکن های بسته بندی شده یا “رپد توکن” واقعا احتیاج داریم؟

یکی از سوالات دیگری که معمولاً کاربران دنیای ارز دیجیتال زیاد آن را مطرح می کنند این است که آیا اصلاً به ETH و WETH نیازی وجود دارد؟

بله قطعاً به توکن های بسته بندی شده نیاز وجود دارد که آن ها طراحی شده اند. شما در فضای غیر متمرکز که دنیای ارزهای دیجیتال در حال حرکت به سمت آن است باید بتوانید از روشهای مختلف به صورت یکپارچه در شبکه‌های گوناگون استفاده کنید. مثلاً باید انتقال پول از یک بانک محلی به بانک محلی دیگر یا انتقال کالاهای بین المللی در صورت پذیرش آنها توسط دو نهاد را انجام دهید. اگر با بازار ارز دیجیتال و ابعاد مختلف آن آشنایی داشته باشید احتمالاً الان پیش خودتان می گویید انجام این کارها با واحدهای متمرکز هم به راحتی امکان پذیر است.

درست می گویید اما برای واحدهایی که روی شبکه بلاکچین طراحی شده‌اند به دلیل اینکه این شبکه بسیار بزرگ و گسترده است و طبیعتاً بخشی از آن قابل اعتماد نیست، این موضوع دشوار به نظر می‌رسد. در بازار ارز دیجیتال زمانی انتقال دارایی‌ها از یک شبکه به شبکه دیگر مفید است که کاربران تمایل به تبدیل ارزهای دیجیتال خودشان به ارز تتر نداشته باشند.

به یک مثال توجه کنید:

مثلاً یک سرمایه گذار بزرگ بیت کوین که می‌خواهد بخشی از سرمایه خودش را به اتریوم انتقال دهد، برای انجام این کار ابتدا باید سرمایه ارز دیجیتال خودش را تبدیل به ارز دیجیتال تتر که معادل یک دلار است کند. حال اگر شما همیشه ارز دیجیتال تتر داشته باشید، به آسانی می توانید در هر برنامه غیر متمرکز مشارکت داشته باشید. دقت داشته باشید که توکن های پیچیده شده را می توانید در امور مالی سنتی مورد استفاده قرار دهید. چرا که آنها از قیمت دارایی پایه پیروی می کنند. اما توکن های بسته بندی شده امکان همکاری در اکوسیستم را برای کاربران فراهم می‌کند. اتریوم تنها شبکه‌ای نیست که امکان ایجاد توکن های بسته‌بندی شده در آن وجود دارد و شما می توانید از صرافی های معتبری مثل بایننس هم برای این کار استفاده کنید.

انتقال WETH به کیف پول های ارز دیجیتال چگونه است؟

انتقال WETH به کیف پول های ارز دیجیتال

انتقال WETH بین کیف پول های مختلف مانند انتقال یک ارز دیجیتال بین آنها می باشد. نکات زیر در انتقال WETH می تواند شما را کمک کند:

1- شما می‌توانید انتقال WETH را در صرافی های غیرمتمرکز ای مثل 1inch, Uniswap, SushiSwap و … انجام دهید.  می توانید به صرافی غیر متمرکز وصل شوید و با انتقال ETH مبلغ مربوط به WETH را با کسر کارمزد دریافت کنید.

2- اگر WETH را در کیف پول خودتان مثلاً کیف پول متاماسک دارید، می توانید آن را به کیف پولی که فروشنده می‌خواهد منتقل کنید. اگر WETH در کیف پول شما مشاهده نمی شود به سادگی با انتخاب گزینه Import Tokens، دارایی خودتان را مطالبه کنید.

3- وقتی کار شما تمام شد فقط کافی است آدرس کیف پول شخصی خودتان را کپی کرده و آن را در کیف پول متاماسک خودتان قرار دهید تا مراحل انتقال آغاز شود. اگر کیف پول دارایی شما را دریافت نکرد، به سادگی جزئیات توکن را روی کیف پول خودتان اضافه کنید.

با انجام این مراحل، شما به آسانی می توانید انتقال WETH را بدون دردسر و با کمترین هزینه به انجام رسانید.

جمع‌بندی

در این مطلب ابتدا سعی کردیم ETH و WETH را خدمت شما معرفی کنیم. در مقایسه آنها هم متوجه شدیم که تفاوت چندانی بین این دو مدل وجود ندارد و عملاً WETH نمونه پیشرفته ETH است. در طول این مطلب سعی کردیم در کنار مقایسه این دو مدل، اطلاعات مفیدی از آنها در اختیار شما قرار دهیم. البته به دلیل این که مدل WETH بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد و پیشرفته تر از مدل قبلی است، اطلاعات پیرامون آن هم بیشتر بوده است.

در مجموع در مورد توکن های بسته بندی شده (رپد) و هدف از طراحی آنها خدمت شما باید عرض کنیم، مهمترین هدف از طراحی این توکن ها ایجاد یک لایه اضافی قابلیت همکاری بین شبکه های مختلف می باشد. طبیعتاً برای بیشتر کاربران تبدیل بیت کوین به یک توکن سازگار با استاندارد ERC-20 مثل تتر و سپس تبدیل آن به WBTC فایده ای نداشته و چندان مورد توجه نیست. در اکثر موارد کاربران از تتر برای انجام تراکنش های خودشان استفاده می‌کنند. اما مدل WETH نسبت به ایجاد یک محیط یکپارچه برای کاربران محلی ETH به شدت مفید بوده است و کاربرد دارد. به نظر می‌رسد در آینده در مورد این دو مدل اتفاقات جذاب تری هم رقم بخورد.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا