ساتوشی ناکاموتو کیست؟

مقدمه 

بیت کوین را یک نابغه ی ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع کرد. ولی هیچ کسی اطلاعی در مورد این که ساتوشی ناکاموتو کیست؟ ندارد. تا به امروز کسی حاضر نشده است که اعتبار ناکاموتو بودن را به عهده بگیرد. ولی جدیدا برخی شایعات مبنی بر این که ایلان ماسک همان خود ساتوشی ناکاموتو است، در آمده است.

ساتوشی-ناکاموتو-و-ایلان-ماسک

بررسی این که ساتوشی ناکاموتو کیست؟

در پاسخ به ساتوشی ناکاموتو کیست؟ باید گفت که این شخص خالق بیت کوین می باشد. بیت کوین در سال ۲۰۰۸ خلق شد و ناکاموتو در سال ۱۳۸۶ شروع به نوشتن این ارز دیجیتال کرد. تقریبا بعد از یک سال اقدام به ثبت دامنه ی bitcoin.org نمود. و در آن آدرس وب سایتی ایجاد کرد. چند ماه بعد با انتشار اوراق سفیدی در مورد فهرستی از رمزارزها، این ارز دیجیتال را با عنوان بیت کوین سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا معرفی نمود. در سال ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو نرم افزار این ارز دیجیتال را انتشار داده و با استخراج اولین بلاکی که در تمامی بلاک ها ثبت می شود. شبکه را با  ارزشی که مساوی با ۵۰ بیت کوین بود، راه اندازی کرد.

 در جنسیس بلاک، برای اولین تراکنش یک پیامی جاسازی شده بود تحت عنوان در آستانه دومین نجات برای بانک ها. این پیام اشاره به یک عنوان خبری در روزنامه تایمز داشت که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده بود و در اصل طعنه ای برای بی ثبات بودن بانکداری بود. با منتشر شدن پرونده ای در Coin base هویت خالق بیت کوین ( پاسخ اصلی برای سوال ساتوشی ناکاموتو کیست؟ ) در کانون توجه عموم مردم قرار گرفت. در این پرونده یک موضوعی بر این مبنی مطرح شد که اگر یک روز هویت اصلی ناکاموتو مشخص شود. امکان برخی تاثیرات منفی بر روی ارزش این ارز دیجیتال وجود دارد.

ساتاشی-ناکاموتو-کیست؟

بیت کوین چیست؟

 این رمزارز در حال حاضر یکی از بهترین ارزهای دیجیتال در کل دنیا می باشد. ولی هم اکنون ارزهای دیجیتالی متعددی در حال تولید می باشد. چه کسی این رمز ارز دیجیتالی را ایجاد کرده است؟ آیا این رمز را یک نفر ایجاد کرده؟ ساتوشی ناکاموتو کیست؟

بیشتر بخوانیم :استخراج بیت کوین چیست؟

بیت کوین را یک نابغه ی ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو اختراع کرد. ولی هیچ کسی اطلاعی در مورد این که ساتوشی ناکاموتو کیست؟ ندارد. تا به امروز کسی حاضر نشده است که اعتبار ناکاموتو بودن را به عهده بگیرد. ولی جدیدا برخی شایعات مبنی بر این که ایلان ماسک همان خود ساتوشی ناکاموتو است، در آمده است. ولی ایلان ماسک صحت این موضوع را تایید نکرده است و این مورد فقط در حد شایعه می باشد. در زمان های پیدایش این ارز، ارزش اولیه ی بیت کوین از یک پن کمتر بود. در صورتی که امروزه، هر سکه ی بیت کوین بیشتر از ۵۰ هزار دلار ارزش دارد.

 بیت کوین به وسیله ی یک نرم افزار جدا اجرا می شود. و استخراج آن از طریق ماینر صورت می پذیرد. در کل دنیا تعداد بیت کوین ها به ۲۱ میلیون می رسد که تا به امروز ۱۸ میلیون آن استخراج شده است. هم اکنون این ارز دیجیتال، جایگاه خود را به ذخیره ارزش تثبیت نموده است.

دوره رایگان آموزش کوینکس

با دریافت و مشاهده دوره آموزش صرافی کوینکس(Coinex)، به دنیای جذاب و پرسود رمز ارزها وارد شوید.

آموزش رایگان

برخی سرنخ هایی که تا به امروز در مورد ساتوشی ناکاموتو به دست آمده است.

هنگام کار روی بیت کوین در لندن سکونت داشته است: با در نظر گرفتن پروفایل ساتوشی ناکاموتو در بنیاد P2P، احتمال می رود که او متولد ۱۹۷۵ می باشد. که عضو سابق انجمن سایفرپانک بوده و در محله ی تکنولوژیک در سان فرانسیسکو کالیفرنیا ساکن می باشد. در همین راستا گمان می رود که ساتوشی ناکاموتو در زمان خلق بیت کوین ساکن لندن بوده و در این شهر زندگی می کرده است. برخی پست هایی از این شخص در بیت کوین تاک و سورس فورج نشان می دهد که ساتوشی ناکاموتو در آن زمان در شهر لندن زندگی می کرده است.

 دارای سبک نگارش خاصی بود: ساتوشی ناکاموتو بدون استثنا بعد از هر جمله ای که تایپ می کرد دو بار فاصله می زد. این کار به عنوان یک عادت قدیمی برای افراد نظامی و یا دانشجویانی که از ماشین تایپ استفاده می کردند بود.  برای همین خاطر سن ساتوشی ناکاموتو را بیشتر از ۵۰ سال تخمین می زنند. یک استدلال قوی که در مورد محل زندگی او می توان ارائه داد، این است که، او در استفاده از کلمات انگلیسی پرکاربرد مانند واژه Bloody , analyse , organize که به جای ise او ize می نوشت. موجب تقویت این فرضیه می شد. ولی این استدلال مدرک معتبری را درباره ی اصلیت وی ارائه نمی دهد.

نامزد جایزه نوبل بود: در تاریخ ۲۰۱۵ نیز، پروفسور امور مالی در ( UCLA ) به نام باگوان چودری ، این شخص را نامزد دریافت جایزه نوبل علوم اقتصادی کرد. وی بر این عقیده باور داشت که، اختراع بیت کوین موجب ایجاد یک انقلاب عظیم در مورد جریان اقتصادی بوده است.

خالق بیت کوین کیست؟

 

بررسی سایر سرنخ ها در مورد ساتوشی ناکاموتو کیست؟

فقط به صورت دیجیتالی ارتباط برقرار می کرد: با در نظر گرفتن گفته های تایمز، ساتوشی ناکاموتو علاقه ای به ملاقات حضوری و یا تلفنی نداشته و فقط به وسیله ی ایمیل و یا فروم بیت کوین با بقیه ی کاربرها ارتباط برقرار می کرد.

از ویکی لیکس تقاضا کرده بود تا بیت کوین را به عنوان کمک مالی قبول نکند: در تاریخ ۲۰۱۰ که طرفداران ارزهای دیجیتال از ویلی لیکس خواستند تا بیت کوین را به عنوان کمک مالی قبول کند. این شخص با ارسال نمودن پستی تحت عنوان ( از ویکی لیکس تقاضا دارم تا بیت کوین را به عنوان کمک مالی نپذیرد، چرا که این ارز دیجیتال بسیار جدید بوده و انتظار زیادی از ظرفیت آن نمی توان داشت و در صورت افزایش تقاضا احتمال نابود شدن آن وجود دارد. ) در فرومی مربوط از ویکی لیکس خواست تا به هیچ عنوان بیت کوین را برای کمک مالی قبول نکند. شاید به خاطر این بود که وی آن موقع انتظار نداشت که ارزش اختراع او به یک تریلیون دلار برسد.

امکان زن بودن ساتوشی ناکاموتو  وجود دارد:

به دلیل این که هیچ کسی نمی داند ساتوشی ناکاموتو کیست؟ و هویت واقعی او تا به امروز تایید نشده است. هویت این شخص به یک افسانه ی قدیمی و نمادی الهام بخش تبدیل شده است. به این صورت که شخصیت وی نمایانگر فردی است که به ارزش های آینده ای باز و غیر متمرکز فشار می آورد. برای همین علت امکان زن یا مرد و یا گروهی از افراد بودنش وجود دارد.

احتمال دارد گروهی از شرکت ها باشد: با در نظر گرفتن نام او، برخی از کاربران بیت کوین به شوخی در پاسخ به ساتوشی ناکاموتو کیست؟ گفتند که، او می تواند گروهی از چهار شرکت فناوری آسیایی به نام های سامسونگ و توشیبا و ناکامیچی و موتورولا باشد. ولی در همین راستا ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد. که این فرضیه تا به امروز به اثبات رسمی نرسیده است.

ساتوشی از توسعه دهندگان این رمزارز درخواست کرده است که بر روی مسئله ی پیدایش پر رمز و راز بیت کوین تاکید نداشته باشند.

از یک میلیون بیت کوین خود، تنها ۵۰۰ بیت کوین را خرج کرده است: با محاسبه و بررسی هایی که از روی دفترچه حساب های برنامه نویسی به نام سرجیو دامیان لرنر انجام شده است، گمانه زنی می رود که تا به امروز ساتوشی ناکاموتو تنها پنج صدم درصد از تمامی دارایی خود را خرج کرده است. با توجه به تحقیقات انجام شده او می توانست بیت کوین زیادی را استخراج کند، ولی خودش عمدا از انجام این کار خودداری کرده است. و در این راستا به بقیه ی استخراج کننده ها این امکان را داده است تا سهمی عادلانه از بلوک های خود را داشته باشند.

مخترع بیت کوین درباره موفقیت آن چه حسی دارد؟

 جاشوا دیویس که برای نوشتن داستانی درباره مخترع بیت کوین،و هویت احتمالی او چهار ماه تحقیق کرده است. در مورد ساتوشی گفت: هر وقت پستی خبری درباره افزایش ارزش بیت کوین می‌بینم. به این فکر می‌کنم آیا ساتوشی هم این را می‌بیند؟ به چه چیزی فکر می‌کند؟ آیا افتخار می‌کند؟ آیا ممکن است روزی بالاخره هویتش را برملا کند؟ اگر ساتوشی ناکاموتو تاکنون هویتش را مخفی نگه داشته، بعید است هرگز بتوانیم بفهمیم کیست.

نظریه ساده دیگری نیز وجود دارد که مدعی‌ است ناکاموتو مدتی بعد از اختراع بیت کوین درگذشته است. ازاین‌رو در مدت یازده سال، نشانه‌ای از حضورش نیافته‌ایم.

ساخت مجسمه ساتوشی ناکاموتو

رونمایی-از-مجسمه-ساتوشی-ناکاموتو

به تازگی مجسمه‌ای به یادبود از ساتوشی ناکاموتو، خالق افسانه‌ای بیت کوین ساخته شده است که جلوه‌ای از ماهیت ناشناس وی است. این مجسمه برنزی بدون چهره در کشور مجارستان ساخته شده است.به گزارش  کریپتو پوتیتو، این مجسمه در پارک فناوری بوداپست رونمایی شده است. در این پارک، مجسمه استیو جابز هم‌بنیانگذار شرکت اپل نیز وجود دارد.از آنجایی که ناکاموتو یک شخصیت (یا گروهی) ناشناس است، بعضی از افراد طراحی مجسمه وی را از سخت‌ترین طراحی‌ها نامیده‌اند. آندراس گیورفی (Andras Gyorfi) مسئول این پروژه،در این خصوص اذعان داشت:

ما ساتوشی را به عنوان پدر و بنیانگذار تمام صنعت رمز ارزها می‌شناسیم. وی بیت کوین و فناوری بلاکچین را خلق کرده است. او خداوند بازار ما است.

بدین ترتیب، ماهیت مرموز و ناشناس خالق بیت کوین در طراحی مجسمه نیز لحاظ شده است. این مجسمه به غیر از یک صورت ساده و صاف و هودی که بر سر انداخته است و لوگوی بیت کوین که بر روی قلب او حکاکی شده است، مشخصه قابل شناسایی دیگری ندارد.تاماس گیلی (Tamas Gilly) یکی از خالقان این مجسمه به همراه رکا گرگلی (Reka Gergely) گفته است:

 ساخت این مجسمه یک چالش بزرگ بود. ساخت مجسمه‌ای از فردی که نمی‌دانیم چه شکلی است بسیار دشوار است.

سازندگان این مجسمه با توجه به ناشناس بودن ناکاموتو، چهره او را طوری طراحی کرده‌اند که منعکس‌کننده تصویر (افراد) باشد. این طراحی گویای مالکیت جمعی شبکه بیت کوین است. گیلی در این خصوص افزود: امیدوارم از طریق زبانی که در این مجسمه به کار برده‌ام، توانسته باشم ایده اصلی بیت کوین را منتقل کنم. این ایده چیزی نیست جز آنکه بیت کوین همزمان متعلق به همه و متعلق به هیچکس است.

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا