چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند؟

 اخیرا بحث توکن های غیر مثلی در شبکه های اجتماعی بسیار داغ شده است. NFT ان‌اف‌تی‌ همان توکن های غیر مثلی هستند. داستان از این بود که کمی پیش یک فایل JPG که توسط Mike Winkelmann خلق شده بود. به اسم  Beeple  نیز شناخته می شود. و در یک حراجی آنلاین به نام Christie’s به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخته شده است. این توکن غیر مثلی هیچ نسخه فیزیکی ای ندارد. یعنی پس از فروش NFT هیچ نسخه فیزیکی‌ای به خریدار داده نمی‌شود. در این مقاله بررسی می کنیم که چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند و چه فواید و کاربردی برایشان دارد.

چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند-اثر اول NFT

صرف نظر از محبوبیت یک شبه، NFT ها چیز جدیدی نیستند. با این حال، رونق فعلی بیشتر افراد خلاق چه بزرگ و چه کوچک را به بازاری معرفی می کند که در آن می توانند از کار خود در جامعه ارزهای رمز گذارى شده درآمدزایی کنند

اگر دچار سردرگمى شده اید و می پرسید چرا باید به این موضوع که چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند! توجه کنید. تنها شما نیستید که اینگونه مى باشید.

به گزارش PetaPixel که با دانی دینچ Donnie Dinch، مدیرعامل NFT در بازار Bitski است و برایان مینی‌یر Bryan Minear عکاس فعال و معروف در این حوزه، در مورد این که NFT ها چه هستند و اینکه چگونه عکاسان می توانند وارد این حیطه شوند و این که آیا آنها باید این کار را انجام دهند یا خیر، گفتگو کردند.

توکن غیر مثلی یا همان NFT چیست؟

NFT-چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند!

مخففNFT عبارت” non-fungible token” و به این معنی است که نمی توان آن را با چیزی با ارزش مشابه مبادله کرد. این یک چیز منحصر به فرد است. برای مثال، نمی توانید عکسی از دوروته لانگه Dorothea Lange را با عکسی دیگر از آنی لیبوویتز Annie Leibovitz عوض کنید. آنها شبیه هم نیستند.

توکن های غیر مثلی بر روی بستر بلاکچین فعالیت می کنند. بلاکچین به زبان ساده یک دفتر ثبت اطلاعات متن باز است. که اطلاعاتی مانند قیمت‌ها، معاملات، خریدار و یا فروشنده را ثبت می کند. متن باز یعنی همه می‌توانند این اطلاعات را مشاهده کنند ولی هیچ کس نمی‌تواند در آن اطلاعات تغییری ایجاد کند. بلاکچین تمامی تاریخچه از خالق اصلی اثر تا مالک فعلی آن اثر را ثبت می کند. بعضی از حراجی های آنلاین مثل Bitski به خالقین اثر این امکان را می دهد که حساب های شبکه اجتماعی خود را در حراجی خود قرار دهند.

دینچ می گوید :

این به طور مؤثر راهی برای داشتن یک کالای دیجیتالی است. ما به بلاک چین به عنوان منبع جهانی حقیقت که چه کسی مالک چه چیزی است نگاه می کنیم. و NFT مانند یک واحد اتمی از آن مالکیت برای کالاهای فردی است.

رمزارزی شدن یک کالای دیجیتالی، مانند عکس، فرآیند آپلود و قرار دادن آن برای فروش است. بازارهای NFT در بلاک چین وجود دارد. که نیاز به خرید ارزهای رمزارزی شده مانند بیت کوین یا اتریوم دارد. برای عکاسان، پس از آپلود عکس خود، چندین مرحله تأیید وجود دارد. مانند اگر نسخه اصلی یا چند نسخه را می فروشید. حتی می توانید حق امتیاز برای NFT های خود تعیین کنید. مانند ١٠ ٪؜ از کل فروش های آینده.

در مورد عکاسی، شما می توانید یک عکس را رمزارز کنید و هرکسی که این رمزارز  را دارد، این عکس را هم دارد. مردم می توانند به آن نگاه کرده و آن را دانلود کنند اما فقط یک مالک براى آن وجود دارد. دلیل خوبی برای این که چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند!

 این پدیده برای من بسیار عزیز است و من می خواهم هرکس قطعه کوچکی از آن را در مجموعه خود داشته باشد. بنابراین من ١٠٠ نسخه را با فقط ۵٠ دلار ضرب کردم.

Goldstream Valley Aurora

Goldstream Valley Aurora-چراعکاسان به NFT اهمیت میدهند
کاری از Goldstream Valley Aurora

‌چگونه یک NFT بخرید؟

به‌گفته‌ی دینچ : «برای خرید یک NFT نیاز به پول رایجی خواهید داشت که مربوط به هر بلاکچینی است. که NFT در آن زندگی می‌کند.»

اما به هر حال، به‌عنوان مثال Bitski این امکان را در اختیار سازنده‌ها قرار داده که NFT ها را با یک حساب بانکی بفروشند. مردم نیز می‌توانند آن NFT ها را با کارت اعتباری بخرند. در واقع به هیچ دانشی در رابطه با رمزارزها نیاز نخواهید داشت.

بازارهای NFT مختلفی وجود دارند. بزرگترین‌شان OpenSea و KnownOrigin هستند. NFT ها می‌توانند در مزایده یا با یک قیمت ثابت خریداری شوند.

با خرید یک NFT چه چیزی نصیب‌تان می‌شود؟

وقتی یک اثر دیجیتال را خریداری می کنید دو چیز را بدست می آورید. اول این که شما مالکیت آن اثر دیجیتال را بدست می آورید. و دوم این که همه می توانند این مالکیت را بر روی بلاکچین مشاهده کنند. زیرا بلاکچین یک بستر ثبت اطلاعات متن باز است و هیچ کس نمی تواند در آن تغییری ایجاد کند. چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند!

چیزهای مختلفی. اولین و مهمترین‌شان این است که شما مالک آن کالای دیجیتال می‌شوید. مالکیتی که هر کسی در بلاک‌چین می‌تواند آن را ببیند.

بنا بر گفته‌ی دینچ :

به نظر نمی‌رسد که مجموعه‌دارهای NFT به دسترسی انحصاری به محتوا اهمیتی بدهند. البته که هر کسی در اینترنت می‌تواند کالاهای دیجیتال مثل عکس یا گیف را دانلود یا به‌ صورت اسکرین‌شات ذخیره کند، اما «ارزش عاطفی» بسیار مهم‌تر از «بازنمایی فیزیکی» است.

دینچ می‌گوید :

مثلاً فرض کنیم که شما خیلی پیر شده‌اید و فقط می‌خواهید که «اسمم روی یک نیمکت در سنترال پارک باشد.» در این صورت هر کسی می‌تواند روی آن نیمکت بنشیند، اما آنها می‌دانند که آن نیمکت متعلق به شماست.

چراعکاسان به NFT باید توجه کنند و عکاس ها چطور می توانند از NFT استفاده کنند؟

Bryan Minear، عکاس منظره مستقر در Michigan، همیشه در حوزه رمزارزها فعال بوده. چند وقت پیش ایشون ۵ تا عکس را به NFT تبدیل کرد. ودر حراجی Bitski، در محدوده قیمتی ۲۰۰ دلار تا ۲۵۰۰ دلار برای فروش گذاشت. و تنها در ده دقیقه تمامی آن ها را فروخت. این یکی از راه های کسب درآمد برای عکاسان است و دلیلی برای چراعکاسان به NFT باید توجه کنند.

او در مصاحبه ای که با petapixel داشت گفت :

بعد فروش عکس هام داشتم گریه می کردم. پولی که از فروش آن عکس ها بدست آوردم زیاد نبود. ولی وقتی با عشق یک اثری را خلق می کنی و آن را به فروش می رسانی، این که یک شخصی ازاثر شما خوشش بیاید و آن را خریداری کند؛ یک جورایی خاص است.

او همچنین گفت :

دلیل این که توکن های غیر مثلی NFT را انتخاب کرد و چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند این بود که فهمید رمز ارز آمده که ماندگار بماند. همین طور Bryan  اشاره کرد که بلاکچبن و NFT را، راهی برای فروش عکس ها و منتشر کردن آثار به طور آنلاین نمی بیند ولی یک فرصتی است  برای افرادی که علاقه زیادی به آثار دیجیتال دارند و حاضرند هزینه زیادی را برای آن بپردازند.

مدیر عامل Bitski: “به نظر من دلیل اینکه حوزه NFT انقدر محبوب شده این است که خیلی آسان می شود از آن کسب درآمد کرد.”

توکن های غیر مثلی

عکاس ها چطور ارزش اثری که خلق کرده اند را باید تعیین کنند؟

این یکی از بزرگترین مشکلات هنرمند فعال مینی‌یر پیش از قرار دادن NFT هایش در Bitski بود. قیمت NFT ها از طرف خود سازنده‌ها تعیین می‌شود. مینی‌یر گفته است که او در ابتدا عکس‌هایش را با قیمت پایین‌تری قرار داد تا دسترس‌پذیرتر باشند. اما آنها سریع به فروش رفتند. او متوجه شد که «مراجع» کافی برای قیمت‌گذاریِ آگاهانه‌تر در دست ندارد و گفت : «در مورد قیمت‌گذاری، منابع زیادی در دست نداشتم که به آنها تکیه کنم.»

چطور یک NFT را می‌فروشید؟

توکن های غیر مثلی

خالقین NFT معمولا از مخاطبین و طرفدار های قبلی خود در شبکه های اجتماعی و یا دوست، برای فروش آثارشان استفاده می کنند. ولی هنرمندهای بزرگ و سرشناسی مثل Etsy و Shopify در برخی بازارچه های بزرگ مثل Opensea و Bitski آثار خاصی را برای فروش می گذارند و همه می توانند آن آثار را خریداری کنند. آیا این دلیل نمیشود که چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند!

فرق بین فروش چند نسخه از یک NFT و یک NFT که تنها یک نسخه فیزیکی اصل دارد، چیست؟

بزرگ ترین فرق بین فروش چندین نسخه از یک NFT و فروش یک نسخه از یک NFT این است که نسخه فیزیکی اصل آن نیز موجود است. برای فروش توکن های غیر مثلی NFT های برایان هم برمی گرده به این که طرفداران او به چیزی اهمیت بیشتری می دهند. نسخه فزیکی و یا مالکیت ارزش معنوی.

برایان :

با استفاده از توکن های غیر مثلی NFT ها در عرض دو ساعت من دو برابر چهار سال گذشته فروش داشتم. من هر روش فروشی را امتحان کردم از فروش یک نسخه چاپی گرفته تا دانلود نا محدود، ولی در هیچکدام به اندازه NFT ها آثار من مورد توجه قرار نگرفت.

فرق میان فروش چند نسخه از یک NFT و فروش عکس‌های فیزیکی در نسخه‌های محدود چیست؟

بزرگترین تفاوت میان فروش یک کپی فیزیکی از عکس در نسخه‌های محدود (limited edition) با چند نسخه از عکس در قالب یک NFT ملموسیت است. به‌نظر مینی‌یر، این به ارزش‌های مد نظر مخاطبان و سلیقه بستگی دارد. یک پوستر فیزیکی روی دیوار یا مالکیت دیجیتال؟

او می‌گوید :

با NFT طی سه ساعت، دو برابر آن چیزی را فروختم که با فروش عکس‌های چاپ‌شده در نسخه‌های محدود در چهار سال گذشته. چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند و این به همین خاطر است. سرعت در رسیدن به اهداف. همه‌ی روش‌ها را امتحان کرده‌ام، از عکس‌های امضاء شده در نسخه‌های محدود و دانلودهای نامحدود. هیچ کدام‌شان واقعاً جاذبه‌ای ایجاد نکردند. اما این که فقط یکی از آنها باقی می‌ماند و برایم جذاب است. مؤلفه‌ی «کمیابی» در NFT چیزی است که برای من جذابیت دارد.

مسائل مربوط به حق کپی رایت و یا مجوز چاپ چه می شود؟ چراعکاسان به NFT و این نکته باید اهمیت بدهند!

به طور کلی صاحب یک اثر همیشه صاحب اثر خواهد بود. NFT ها کپی دیجیتال آثار اصلی هستند. و خالق اصلی همیشه بر نحوه کپی رایت اثرشان کنترل خواهند داشت.

با به وجود آمدن NFT ها، مشکلاتی مانند کپی رایت در حال رفع شدن است. حتی با وجود این که حوزه توکن های غیر مثلی در حال گسترش است. بازارچه های NFT قوانین خاص خود را برای حق چاپ و کپی رایت، دارند.

مایک شینودا Mike Shinoda یکی دیگر از هنرمندان در این حوزه از گروه موسیقی لینکین‌ پارک Linkin Park’s، که یک قطعه موسیقی را به‌صورت NFT منتشر کرده، و به مجله ایمپوت Input Magazine گفته است: «کسی نیست که درباره‌ی NFT ها جدی باشد و شوخی کرده باشد که آنچه شما دارید می‌فروشید می تواند کپی‌رایت یا نسخه‌ی اصلی باشد.»

به هر حال، مردم می‌توانند NFT هایی از کارهایی بسازند که شخصاً تولیدشان نکرده‌اند. که مسائل زیادی را به وجود می‌آورد. مسائلی که هنوز پاسخ روشنی برایشان نیست.

چراعکاسان به NFT اهمیت میدهند و ریسک های NFT و عکاسی چیست؟

از نظر برایان بزرگترین ریسک برای عکاس هایی که می خواهند به حوزه توکن های غیر مثلی وارد شوند، این است که بدون درک رمز ارز وارد این بازار شوند. چراعکاسان به NFT f باید توجه کنند و باید این حوزه را بشناسند!

Dinch فکر نمی کند که حوزه NFT ها خیلی رونق داشته باشد. ولی برخی موارد چیز دیگری را نشان می دهند. مانند موسیقی دان Grimes که اثر خود را به قیمت ۶ میلیون دلار فروخته است. و یا گیف LeBron James که اخیرا به قیمت ۲۰۰ هزار دلار فروخته شده است. همچنین جگ دورسی NFT اولین توییت خود را به قیمت ۲٫۵ میلیون دلار برای فروش گذاشته است.

اگر چه شاید این طور به نظر برسد که تنها نام‌های مشهور می‌توانند از NFT بهره‌مند شوند. ولی Dinch معتقد است که در نهایت و به‌مرور زمان خالقین کوچک هستند که در آینده موفقیت های بزرگی را بدست می آورند. و در حال حاضر هم با نرخ کمتر اثرهای خود را ارائه میدهند.

او می‌گوید :

فکر نمی‌کنم که مشکلات ناگهانی در بازار رمزارزها و کریپتو تأثیری بر فروش‌ NFT  و در حوزه‌ی عکاسی بگذارد.

و در مقاله چراعکاسان به NFT باید اهمیت بدهند به این نتیجه میرسیم که دنیای هنر هم در هر زمینه به سمت رمزارز می رود. حتی نقاشان و موسیقی دان ها و هنرمندان دیگر هم باید به NFT اهمیت بدهند.

 

صرافی ارزنکس تنها صرافی بر پایه کوینکس
منبع
petapixelpetapixel.dutchpressassociation

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا